Katero toplotno črpalko

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Nevem zakaj sploh teče debata v smer zakaj vzet TČ. Vprašal sem ali je Orka ok ali ne. Ni bilo vprašanje predlagajte aternativo TČ.

philips kolkokrat bo na TČ potreba po dodatnrem elektičnem grelcu v mesecih v katerih se ne potrebuje ogrevanja? bo to kat nikoli ne. oziroma ti povem, da bo ta grelec izkloplen vedno. Pa kak koli obračaš, ko je poraba že blizu max dogovorjene moči bo 400w majn zjebalo vse skupaj kot da rukne 2kw zraven.
Odvisno kako imaš naštimane nastavitve grelca. Lahko ga tudi komplet izklopiš, ampak pri anti-legionela programu se ti bo pa vseeno vklopil, ker samo s kompresorjem ne more doseči tako visoke temperature. Anti-legionela program toplo priporočam 1x mesečno, čeprav vsi "majstri" pravijo da tega pa doma res ne rabiš. To ni nek strošek, sploh če ga ponoči poganjaš.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.605
8.930
113
Se pravi rabite zalogovnik in opcijo ogrevanje SV izven kurilne sezone.

Se enkrat - zakaj ne potem nova kantica pa grelec notri?

Matematika zadaj me zanima. Komoditeta je enaka, zivljenjska doba in zanesljivost je na strani grelca... Pri neki novi kurilnici mi pa enostavno na svane scenarij, kamor pase sanitarna TČ... Intrigued...

Priznam pa, da nisem na tekocem s cenami.

1) koliko je zakogovnik + grelec na eni strani in koliko orka na drugi. Vse zmontirano, seveda...

2) koliko casa letu mislite ogrevati s tem

Pogojno 3) backup sanitarke bo kaj? Drva ali se bo morebiti vseeno grelec notri porinilo, ker je res kamotlih in tudi ne drago za ta cas. Ne kupit ne plačevati porabo...

Drugace pa, po moje dosti vseeno, katera, samo da notri pase. Ze pri ogrevalnih ni neke bistvene razlike, pa se zunanje enote bolj ali manj tera zunaj v vsemogocih pogojih...
Tud nisi na tekočem s sodobnimi kurilnicami na drva.
On trenutno ogreva sanitarno vodo s komniniranim bojlerjem (zalogovnikom grelnikom kar hočeš) iz leta 90 priklopljenim na novo peč na drva z zalogovnikom. Klasičen bojler s kačo notri. On se je za TČ že odločil, se prav si je naredu računico. S tem se pa na grelec ogreva sanitarno vodo od konca maja pa do konca septembra nekje, potem se zašiba drva.
Podobno dilemo imam sam. Problem obstoječega grelnika je, ker ima premajhen izmenjevalec in posledično ni tople vode, ko voda v zalogovniku (od peči) pade pod 40 stopinj, pa rabil bi vsaj 300l z velikim izmenjevalcem. V tem primeru bi vodo ogreval na štrom samo od srede junija pa do začetka septembra
En 300l zalogovnik (namenjen TČ zarad večjega izmenjevalca) je okol 1000 EUR z grelcem vred, solidna kombinirana TČ je pa od 2 pa do 2500. Prva varianta je cenejša, druga pa hladi še kletne prostore kar je pri nas plus. Kdaj se razlika povrne, nimam pojma, mora pa pri naši porabi grelc kr delat, tko da teramo drva dokler ni res prevroče v bajti. Čem zazpravt jurja več za TČ al ne?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
Meni zelo ustreza, poleti rabi 300l vode iz 25 na 45 spravit, za to rabi okoli dobro uro in z njo 1kWh na dan. Višja temp vode iz omrežja in manjša poletna poraba, razvlaževanje kletne etaže, sami plusi. Pa mal se boš od kurjenja odpočil in boš toliko raje kuril pol jeseni ali na kakšen hladen poletni teden.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.895
5.170
113
Podobno dilemo imam sam. Problem obstoječega grelnika je, ker ima premajhen izmenjevalec in posledično ni tople vode, ko voda v zalogovniku (od peči) pade pod 40 stopinj, pa rabil bi vsaj 300l z velikim izmenjevalcem.
To jebe tudi mene. S tem, da imam problem še ker mi zalogovnike zjebe zaradi premalo odjema v stari tuljavi. In smo mogli ventil skoraj zapret. Drugače je taki pretok, da ne uspe vode shladit skozi tuljavo in pride vroča voda nazaj v zalogovnik v hladni del.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
637
211
43
vsi iste težave... obtočna bi morala imeti frekvenčnik da bi čisto počasi rinila vodo skozi kačo
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.605
8.930
113
Meni zelo ustreza, poleti rabi 300l vode iz 25 na 45 spravit, za to rabi okoli dobro uro in z njo 1kWh na dan. Višja temp vode iz omrežja in manjša poletna poraba, razvlaževanje kletne etaže, sami plusi. Pa mal se boš od kurjenja odpočil in boš toliko raje kuril pol jeseni ali na kakšen hladen poletni teden.
Katero imaš? Mogoče si že napisal, pa sem spregledal. Pa ni problem zakurit na tistih pet dni enkrat, problem je, ker je pretoplo v hiši.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
281
31
28
Nič, treba bo nekaj priklopit za ogrevanje radiatorjev in sanitarne vode :)

Sprašujem vas za zadnje mnenje in sicer:
v čem vidite prednosti/slabosti Fujitsu Waterstage, ki ga 8kW z delom in priklopom dobim za 8500€.
Hvalil sem mi je s telim izmenjevalcem (v priponki)
da je to ful boljše kot ploščati pri LG in Mitsubiši (in Kronoterm), ter da majhnost zunanje vetrnice pri meni sploh ni problem.
Nima pa še iskušenj po koliko letih pričnejo Fujitsu delat probleme.
Viessman serviser mi je rekel dobesedno "zrak-voda, vse kar je nad 10 let je podarjeno", saj se jim
že pojavljajo remonti zdaj po 12 letih (kompresor 2600€).
In če Viessmann seviser to pravi, dvomim da bo pri Bosch/Kronoterm/Thermia "zlatarjih" kaj bolje :(

Kako kaže zunanje enote kaj vzdrževati, da ti služijo 20 let :) ?
in ali jih pokrit s strehico ali ne ? Fujitsu pravi da ne, Viessman pravi da ja.

A sploh rabim tudi notranje tipalo temperature ? Ali naj pač dela po krivulji glede na zunanje tipalo,
jaz pa bom že z baterijskmi/timer zapirali na radiatorjih upravljal temperaturo v celzijah v tistem prostoru
(sploh otroška soba, da bi ponoči bila hladna)

Ter kako daleč od Fujitsu kvalitete je tale Midea ?
(seveda tu še ni vštetega dela=1500€? in bojlerja za SV=500€? in (ne)supporta kasneje)
 

Priponke

  • fujitsu-izmenjevalec.jpg
    fujitsu-izmenjevalec.jpg
    497,7 KB · Ogledi: 9

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
kalbo TČ Gorenje Eco split. Ni je več. Nazadnje je bila kot model Gorenje SGNT. Toplotno izmenjevanje na steni bojlerja, kača za kotle razne.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.258
269
83
38
Ljubljana
Nič, treba bo nekaj priklopit za ogrevanje radiatorjev in sanitarne vode :)

Sprašujem vas za zadnje mnenje in sicer:
v čem vidite prednosti/slabosti Fujitsu Waterstage, ki ga 8kW z delom in priklopom dobim za 8500€.
Hvalil sem mi je s telim izmenjevalcem (v priponki)
da je to ful boljše kot ploščati pri LG in Mitsubiši (in Kronoterm), ter da majhnost zunanje vetrnice pri meni sploh ni problem.
Nima pa še iskušenj po koliko letih pričnejo Fujitsu delat probleme.
Viessman serviser mi je rekel dobesedno "zrak-voda, vse kar je nad 10 let je podarjeno", saj se jim
že pojavljajo remonti zdaj po 12 letih (kompresor 2600€).
In če Viessmann seviser to pravi, dvomim da bo pri Bosch/Kronoterm/Thermia "zlatarjih" kaj bolje :(

Kako kaže zunanje enote kaj vzdrževati, da ti služijo 20 let :) ?
in ali jih pokrit s strehico ali ne ? Fujitsu pravi da ne, Viessman pravi da ja.

A sploh rabim tudi notranje tipalo temperature ? Ali naj pač dela po krivulji glede na zunanje tipalo,
jaz pa bom že z baterijskmi/timer zapirali na radiatorjih upravljal temperaturo v celzijah v tistem prostoru
(sploh otroška soba, da bi ponoči bila hladna)

Ter kako daleč od Fujitsu kvalitete je tale Midea ?
(seveda tu še ni vštetega dela=1500€? in bojlerja za SV=500€? in (ne)supporta kasneje)

baje Fujitsu kar dela, samo gre za staro napravo, katero je že čas povozil :)
rešuje ga Siemens krmilnik

Glede Fujitsuja vpraši Klime Sapo iz okolice CE
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
281
31
28
baje Fujitsu kar dela, samo gre za staro napravo, katero je že čas povozil :)
rešuje ga Siemens krmilnik

Lahko poveš kaj več, v čem so sodobnejši in kdo ? LG Therma V ? Mitsubiši Ecodan ?
je torej Fujitsu okrogel izmenjevalec "starina" ali noviteta/boljši ?
Jo ima kdo že zel zelo dolgo, da bi komentiral kaj o okvarah ali servisih ?