Covid-19 300k zaposlenih na čakanju?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.455
5.930
113
pri taščici
Zadnjič sem zasledil, da naj bi 300k zaposlenih uveljavljalo ukrepe začasnega čakanja na delo zaradi corone.
To je takole preko palca vsak tretji zaposleni.
Koliko.ljudi poznate ki so v.tem ukrepu?
Jaz nobenega.

Ajd razumem da so šoferji avtobusov, strojevodje, frizerji pa še nekaj takih poklicev, ampak 300k
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.244
4.741
113
Tudi v avtomobilski industriji so bili na čakanju. Poznam jih kar nekaj. Nekateri so še sedaj na čakanju. Naročil je manj. Razen tega podjetja kalkulirajo ali se jim splača boriti za slabše posle ali raje delati manj in izkoristiti ukrepe čakanja. Enako je bilo pred desetimi leti, ko je bil tudi podoben ukrep na voljo. Po vrhu je tokrat še neka varovalka, da če bi ukrep koristil in imel v celem letu preveč prometa (dobička?), bo denar potrebno vračati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
V Nemčiji so trgovci s kolesi med največjimi zmagovalci krize novega koronavirusa. Skoraj vsi trgovci s kolesi so namreč zadovoljni s trenutnim poslovanjem, njihove ocene so dosegle 95 od 100 možnih točk, kaže raziskava münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo.
"Trgovci s kolesi doživljajo pravi razcvet," je, kot piše v sporočilu za javnost, poudaril vodja raziskav pri Ifu Klaus Wohlrabe.
Med ostalimi, ki jim gredo trenutne razmere na roko, so trgovine z gradbenim materialom in za domače mojstre (ocena pri 83,1 točke), trgovine s pijačo in hrano (62,8 točke), trgovine s pohištvom in opremo (40,7 točke), trgovci z elektronsko opremo (29,7 točke) in trgovci z računalniki (33,3 točke).
Po drugi strani pa so trenutne razmere po Wohlrabejevih pojasnilih mračne za trgovce z oblačili in obutvijo ter trgovce z usnjenimi izdelki. Njihove ocene so -60,9 in -85 točk.
Razmere so bile prej resnično slabe za trgovce z avtomobili, ki pa zdaj zelo počasi okrevajo po koronski krizi, je še dejal Wohlrabe. Trgovci z avtomobili so trenutnim razmeram dali oceno -37 točk. (STA)

vir SIOL

kolo - dobro za zdravje in transport
gradben material in domači mojstri - dobro bomo spet znal kej sami naredit
hrana,pijača - nima večjega vpliva, če bo huda kriza bo jasno pijača povečana
pohištvo,oprema - ok?
elektronska oprema in računalniki - več dela od doma?
oblačila in obutev - dobro ker je tega preveč in odpadkov od tega je tudi preveč, kupit manj pa tisto kvalitetno
avti isto, saj ne rabimo vsake 2 leti novega mercedeza.
turizma ni omenjenega, najbrž nekje vmes. nekateri te dni beležijo rekorde medtem ko drugi sploh niso imeli odprto ker ni folka...
svet se bo spremenil in premešal štrene, ne bo pa apokalipse kot jo nekateri tako željno pričakujejo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.020
9.175
113
40
MB
pri meni je bil lanski julij slab, letos +20 %, avgust pa že zdaj boljši kot julij. elektronska oprema. pa so to kao mrtvi mesci.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in BornSkeptic

kajn

Guru
5. okt 2007
2.486
1.268
113
Iskajoč brata
V naši firmi je bilo okoli 25% ljudi poslano na "čakanje na delo". To je bilo april in maj. Junija je odstotek padel na 5%.
V trenutno ko je ugasnil nogomet, so se nam naročila zmanjšala za 80% od normalnega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.882
3.908
113
Panoge ki so sedaj profitirale so zaradi specifik omejitev, bo pa tole dol padlo sedaj v jeseni tako da na letni ravni bodo tudi taki na izgubi napram lani. Dejansko se kriza še nikjer ni začela ker je obstajal nek "presežek" kapitala, bodisi iz privat žepov ali pa države. Tako da kot je bilo planirano se jeseni veselica šele začne, takrat bomo lahko videli do kje bo segla. So pa številke o zaposlenih na čakanju grozljive in če samo pomislimo da je to bilo vse "na kredit" je treba vedet da tudi če ne bo krize bo standard VSEM padel. Ker pa to da ne bo krize čista utopija je 300k brezposlenih dejansko celo optimističen scenarij če se gremo zraven še novo korona zapiranje na dolgi rok. Taka številka pa pomeni reset gospodarstva v celoti ker drugače ne bo šlo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in bizi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.455
5.930
113
pri taščici
Ogromno zaposlenih v turizmu.
Ja, na Bledu vsi glavni hoteli zaprti, ljudje baje na čakanju (uradno), večino so jih "prezaposlil" v Prekmurje (Sava hoteli).
Kako so to res speljali bi bilo zanimivo slišati še kako zgodbo. Hoteli so res zaprti.
Portorož pa tudi sredi dneva lar nekaj zaprtega, tisto kar je pa odprto, pa pivo po skoraj 5 evrov....na njega pa čakaš pol ure
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
resno?! o_O
takim se res ne bi smelo dajat nadomestil, saj se niti ne trudijo. kot kaže zgrešen ukrep ker ni nad tem pravilne kontrole.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.420
113
Tudi v avtomobilski industriji so bili na čakanju. Poznam jih kar nekaj. Nekateri so še sedaj na čakanju. Naročil je manj. Razen tega podjetja kalkulirajo ali se jim splača boriti za slabše posle ali raje delati manj in izkoristiti ukrepe čakanja. Enako je bilo pred desetimi leti, ko je bil tudi podoben ukrep na voljo. Po vrhu je tokrat še neka varovalka, da če bi ukrep koristil in imel v celem letu preveč prometa (dobička?), bo denar potrebno vračati.
Si ti siguren, da so pred 10-imi leti tudi bili ukrepi sofinanciranja čakanja na delo/skrajšanega delovnega časa?
Jaz se tega kar ne spominjam.
.
Sicer pa ti ukrepi bodo še do novega leta - potem (oz. prej - odpovedni roki itd...) se bo pa potrebno prilagoditi novi realnosti.
V gospodarstvu so stvari jasne: 30% manj naročil pomeni 20% - 30% (odvisno od velikosti firme/"skupnih" služb itd...) manj delovne sile.
Tukaj (žal) ni neke "velike filozofije". :zavijazocmi:
.
Edit:
Aja, kar se tiče nadomestil, je pa itak osnovni pogoj, da firma v 2020 ne doseže 90% prometa iz 2019. Nobenih nagrad, bonusov upravi itd...
...v nasprotnem bo potrebno od države prejete subvencije za čakanje na delo/skrajšan delovni čas, vračati.
To je povsem jasno tako, da ne kaj "filozofirati" o izkoriščanju sistema - sploh pa ne, po možnosti, iz služb v JS in (para)državnih firm.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.244
4.741
113
Si ti siguren, da so pred 10-imi leti tudi bili ukrepi sofinanciranja čakanja na delo/skrajšanega delovnega časa?
Jaz se tega kar ne spominjam.
Je bilo nekaj s povsem podobnim učinkom. Ali pa samo neke fore, da si delno delal, del delovnega časa pa si se "usposabljal" in to je plačala država. Detaile sem pozabil, ker se v našem podjetju tega nismo šli. Vem pa, da mi je takrat finančnik v večjem proizvodnem podjetju namignil, da vsak nov posel preračunajo proti državnemu ukrepu in se odločijo, kaj se splača. Sedaj gotovo ni nič drugače.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.043
4.049
113
Panoge ki so sedaj profitirale so zaradi specifik omejitev, bo pa tole dol padlo sedaj v jeseni tako da na letni ravni bodo tudi taki na izgubi napram lani. Dejansko se kriza še nikjer ni začela ker je obstajal nek "presežek" kapitala, bodisi iz privat žepov ali pa države. Tako da kot je bilo planirano se jeseni veselica šele začne, takrat bomo lahko videli do kje bo segla. So pa številke o zaposlenih na čakanju grozljive in če samo pomislimo da je to bilo vse "na kredit" je treba vedet da tudi če ne bo krize bo standard VSEM padel. Ker pa to da ne bo krize čista utopija je 300k brezposlenih dejansko celo optimističen scenarij če se gremo zraven še novo korona zapiranje na dolgi rok. Taka številka pa pomeni reset gospodarstva v celoti ker drugače ne bo šlo.
Sem na to opozarjal aprila in maja, pa sem bil oznacen za panicarja.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Jaz ne vem, da bi bila avtoindustrija v krizi...ko so bili saloni zaprti, so bili pac zaprti, kot se marsikaj drugega, ampak takoj, ko so se odprli, je folk zacel nazaj kupovat avte, kot pred krizo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Je bilo nekaj s povsem podobnim učinkom. Ali pa samo neke fore, da si delno delal, del delovnega časa pa si se "usposabljal" in to je plačala država. Detaile sem pozabil, ker se v našem podjetju tega nismo šli. Vem pa, da mi je takrat finančnik v večjem proizvodnem podjetju namignil, da vsak nov posel preračunajo proti državnemu ukrepu in se odločijo, kaj se splača. Sedaj gotovo ni nič drugače.
ja tudi jaz se spominjam da je bilo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz ne vem, da bi bila avtoindustrija v krizi...ko so bili saloni zaprti, so bili pac zaprti, kot se marsikaj drugega, ampak takoj, ko so se odprli, je folk zacel nazaj kupovat avte, kot pred krizo.

Avtindustrija se je ustavila praktično hipoma, čez noč. In to še preden se je sploh govorilo o kakšnih ukrepih. Še preden so se saloni zaprli, recimo sploh nisi mogel kupiti določenih modelov, ker jih preprosto niso delali, prodajati pa so morali stare zaloge, ki so bile ogromne. Vmes pa so lepo ukrepe vlekli, da je škoda čimmanjša. Mi smo imeli zadnja 4 leta 10% rast, zgradili tovarno praktično na keš in se je že nekje zadnje leto vedelo, da bo slej kot prej počilo. In korona je bila kot naročena. Drugače bi bil padec še hujši.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.420
113
Avtindustrija se je ustavila praktično hipoma, čez noč. In to še preden se je sploh govorilo o kakšnih ukrepih. Še preden so se saloni zaprli, recimo sploh nisi mogel kupiti določenih modelov, ker jih preprosto niso delali, prodajati pa so morali stare zaloge, ki so bile ogromne. Vmes pa so lepo ukrepe vlekli, da je škoda čimmanjša. Mi smo imeli zadnja 4 leta 10% rast, zgradili tovarno praktično na keš in se je že nekje zadnje leto vedelo, da bo slej kot prej počilo. In korona je bila kot naročena. Drugače bi bil padec še hujši.
Če bi bil brez korone padec še hujši, pomeni samo, da nas taprav "reality check" pravzaprav še čaka.
Bi se kar strinjal - če samo pomislimo kakšne padce BDP-ja bodo letos knjižile vse* države.
(*OK, verjetno z izjemo Severne Koreje :evil: )