Sistemi/proizvajalci fasadnih sistemov

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
Na slabih 30 let stari hiši iz klasičnih zidakov se bo izvedla izolacija. Trenutno je gor le 2cm ometa. Izolacija bo 18cm stiroporja z lambdo 0,35, tako da pride pod ekosklad.
Pogovarjam se z več ponudniki, ki vsak zagovarja svoj sistem. Ker nisem domač v tem, bi prosil za komentarje, kaj so prednosti/slabosti posameznih proizvajalcev fasadnih sistemov oz. če se moram katerega proizvajalca izogibati.
Trenutno so v igri Jub, Baumit, Weber, Caparol, Rofix, Terrasit (bosanska zadeva).
Za Rofix sta mi dva izvajalca rekla, da raje ne, ker se naj bi zadeva začela luščiti (možno, da je to posledica nestrokovne vgradnje), za Jub pa tudi niso ravno najbolj navdušeni.
Ima kdo kakšne praktične izkušnje?

Zanima me tudi, kateri zaključni sloj ste izbrali, teh je namreč spet več. Od silikon-silikat, mineralni, akrilni, silikon, silikat, itd. Človek se kar izgubi v tem. Sicer teorijo (https://www.fasaderstvo-oblak.si/fasade/vrste-zakljucnih-slojev/) sem prebral, ampak vseeno bi raje še kakšne praktične izkušnje.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.113
824
113
Na hitro. "Sistemov" ni. Sam imam Ceresitov program, lepilo in silikon zaključni sloj. Stiropor pomojem Jub ali Novolit, kdo ve. Akril se ne vzame, ker vse "abšlesa", v dveh letih so druge barve. Silikon, silikat se pere s štrajfiksom, ker se tako debele fasade umažejo od smoga, polži lezejo gor,.. Jaz imam 20cm brez sidr z razlogom. Gledam fasade s krogci od sidr raje na drugih hišah. Pametno za stiropor, ker pri volni so še druge fore. Pa ne gledat pri teh debelinah za 2cm, daj gor 20cm in ne komplicirat, ker je stiropor 20% cene fasade ali še manj. Jaz bi dal še debelejšega, pa je 20cm max fabrško rezan, po teh cm so stiroporji vliti in cena x2.

Glej izvajalca in njegove reference, vzemi tisto s čimer izvajalec dela in ti da najboljšo ceno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Na hitro. "Sistemov" ni. Sam imam Ceresitov program, lepilo in silikon zaključni sloj. Stiropor pomojem Jub ali Novolit, kdo ve.
Sistemi kar so in morajo bit če hočeš od proizvajalca zahtevat garancijo. Fasadni sistemi imajo od 10-30 let garancije, tako da ima smisel pogledat k "sistemom".
Akril se ne vzame, ker vse "abšlesa", v dveh letih so druge barve. Silikon, silikat se pere s štrajfiksom, ker se tako debele fasade umažejo od smoga, polži lezejo gor,.. Jaz imam 20cm brez sidr z razlogom. Gledam fasade s krogci od sidr raje na drugih hišah. Pametno za stiropor, ker pri volni so še druge fore. Pa ne gledat pri teh debelinah za 2cm, daj gor 20cm in ne komplicirat, ker je stiropor 20% cene fasade ali še manj. Jaz bi dal še debelejšega, pa je 20cm max fabrško rezan, po teh cm so stiroporji vliti in cena x2.
Glede debeline je treba včasih vzet v zakup še kaj drugega. Debelina 12 ali pa 20cm ne prinese toliko velikih razlik v toplotni izgubi, da bi bilo smiselno, sploh če zato žrtvuješ cm raznih vogalov okoli hiše, terase, kakšnega stopnišča, ipd.! Pa največji zajeb je recimo streha, par cm in ti lahko voda konstantno teče na fasado ker je premalo (od)kapa. Potem pa nastane plesen, alge in se vidijo krogci od sider. BTW sistemi zahtevajo sidra nad X višine, nad X debeline in nad X drugih pogojev. Če jih ne daš pa se jih zahteva, pa ti potem plošče odpadejo, potem garancija ne velja.

BTW, silikon ima prednost pred silikatnim slojem v tem da je precej bolj odporen na alge. Zato se ga daje na fasade ki so izpostavljene vlagi (bližina vode, večja senčna površina ipd.).

Glej izvajalca in njegove reference, vzemi tisto s čimer izvajalec dela in ti da najboljšo ceno.
To je res, ker na koncu načeloma nekdo, ki pokriva "sistem" ima konkurenčno klavzulo za druge sisteme in z njimi ne dela. Mogoče kakšne večje gradbene firme imajo v ponudbi več sistemov oz. tipov, ampak daleč od tega da bodo delali vsi z vsem.
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.602
5.596
113
sistem seveda je... če hočeš tisto garancijo, kot je napisana na pamfletkih. Vzameš tistega, s katerim dela izbrani fasader. Jaz imam JUBovega, silikonski zaključni sloj.
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.258
191
63
Na slabih 30 let stari hiši iz klasičnih zidakov se bo izvedla izolacija. Trenutno je gor le 2cm ometa. Izolacija bo 18cm stiroporja z lambdo 0,35, tako da pride pod ekosklad.
Podobno smo imeli pri nas, mislim, da smo šli na koncu s 14 cm, ker je razlika v ceni prinesla not tisto, kar bi dobil od Ekosklada, ni se mi bilo treba bojevat z njihovo birokracijo, prišparali smo nekaj placa na balkonih in okrog vogalov, pa že s temi 14 cm okna izgledajo kot line na bunkerjih. :)
Tudi s tem so šli stroški ogrevanja na polovico in ni mi žal, da smo se odrekli tistim nekaj centimetrom. Kateri sistem je, se ne spomnim več, vem samo, da sem šel dodatno kilco zunanjega sloja namešat nekam v Trzin.
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

luka51

Guru
16. avg 2007
13.975
5.276
113
jaz delam z ceresitom. To kaj sem že nadstrešek in eno steno zaključil sem dal silikon-silikat.
Glih danes sem še dve steni opral z vapom in jutri lepim stiropor gor. Lepim z PU, ker je neprimerno lažje in hitrejpe delo.

Drugač pa kaj se mene tiče je bolj važen izvajalec kot material. Ker lani ko sem se vrgo v to zadevo in se malo pozanimal pa nagruntal šele vidim kak folk dela napol vse. Jaz delam vsak detajl v nulo vse tak kot piše v raznih brošurah tehničnih listih ipd. Pa oni diletacijski profil med zidanim in skeletnim delom, pa namenski profil okoli oken, pa namenski profil na pleh od strehe pa, za okenske police in nevem kaj vse. Diletacijski profil so me gledali vsi ko teleta kaj te to hočem, pol sem v merkatorju naročil Weber in so samo za mene odprli številko, ker tega še noben ni nikoli v Merkatorju naročo. Pa ne mi rečt, da imam edini zidano bajto pritličje in skeletno mansardo gor.
Pol pa greš okoli, kjer delajo "priseljenci" pa vidiš točkovno lepljenje stiropora, prva roka lepila ki pokriva 60% stene, glih tolko da mrežico gor drži. Veni -5 oni zaribavajo, itak ni panike rečejo.
En prijatl naročo montažno bajto. Se je stiropor valal po blatu zunaj en mesec. So majstori kr rjavega blatnega gor lepli. Hvala organu je prišo sredi prve vrste domu in jih steral. So pripelali svežega. Meli so pa fertik lepljenje (klasični lepilo in ne PU) in sidranje v enem dnevu. kak je plato gor stisno je drugi že sidral.

Tisti, ki pa naredi v nulo je pa tak za 3 leta vnaprej zaseden pa ceno ma tako, da brezveze. No ker mam cajt sem se odločo, da do zajključnega spravim sam. Oziroma potem sem taktiko spremenil, da sem manjše površine še zaključnega sam rukno gor.

Tak da poanta mojega izliva ne glej tolko keri material boš dal ampak se bolj vrži v to kdo ti bo delal, material bo že dal tisti katerega najbolje pozna. Sem dokaj prepričan, da od večjih proizvajalcev, ki so že desetletja na trgu in imajo že neko uveljavljeno ime težko dobiš slab material.
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.357
973
113
Mi smo pred 10.leti dali Weber family. Sem pa doplačal za zaključni sloj silikat-silikon in po 10.ih letih je fasada brez plesni. Ostali okoli nas se jim že kar pozna. To sem ful zadovoljen, da sem se takrat tako odločil.

Naštudiraj pa še granulacijo zaključnega sloja. Manjša kot je, manj se ti umazanija vmes nabira. Mislilm, da imam 2 ali 2,5 mm na fasadi, in 1,5 ali 2 na obrobah ob oknih. Pa bi verjetno dal malo manj, če bi še enkrat delal. Pa če bi ženo vprašal, bi dodal še steklene kroglice.
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.357
973
113
Sem pa res lani fasado prvič opral. Iz kaprice, ne iz potrebe. Ker so v bližini dve leti na polno prašili...
 
  • Ljubezen
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
BTW, silikon ima prednost pred silikatnim slojem v tem da je precej bolj odporen na alge. Zato se ga daje na fasade ki so izpostavljene vlagi (bližina vode, večja senčna površina ipd.).
Hvala za info glede silikona. Od Webra so mi svetovali silikon-silikat zaključni sloj, ki naj bi bil najbolj ''zaokrožen'' in pobral prednosti vseh ostalih.
Podobno smo imeli pri nas, mislim, da smo šli na koncu s 14 cm, ker je razlika v ceni prinesla not tisto, kar bi dobil od Ekosklada, ni se mi bilo treba bojevat z njihovo birokracijo, prišparali smo nekaj placa na balkonih in okrog vogalov, pa že s temi 14 cm okna izgledajo kot line na bunkerjih. :)
Okna bom zamenjal in ravno zaradi ''lin'' jih bom porinil čisto navzven, v bistvu še cca. 1cm čez zidake. Debelino fasade pa žal moram narediti vsaj 18cm, zaradi škatel za rolete (14,5cm + 2cm zoba), ker ne bi rad, da mi potem tam poka. Razen na eni steni, kjer ni oken in je zid precej zraven, bom šel pa na 16cm, ker tista 2cm bosta nekaj odigrala vloge.
Borbe glede birokracije ni ravno veliko, edino temeljito moraš vse poslikati prej in potem. Pa BAJE naj bi s spremembo subvencije s 1.6 šla le ta za fasado iz 12 EUR na m2 na 30 EUR na m2, kar pa že ni več zanemarljiv znesek.
Tak da poanta mojega izliva ne glej tolko keri material boš dal ampak se bolj vrži v to kdo ti bo delal, material bo že dal tisti katerega najbolje pozna. Sem dokaj prepričan, da od večjih proizvajalcev, ki so že desetletja na trgu in imajo že neko uveljavljeno ime težko dobiš slab material.
Se strinjam. Glede tvojega zapisa o slabem delu izvajalcev: se trudim pridobiti čimveč priporočil znancev, itd. in pa predvsem cel čas bom zraven, pa upam, da se bo tudi en znanec, ki je bil v tem poslu občasno oglasil in pogledal še s strokovnega vidika. Bi tako kot ti sam naštudiral in se sam lotil, ampak trenutno pač življenje ne dopušča časa. Bi pa rad letos imel zadevo urejeno, da bo zima ''topla''.:cool:
Mi smo pred 10.leti dali Weber family. Sem pa doplačal za zaključni sloj silikat-silikon in po 10.ih letih je fasada brez plesni. Ostali okoli nas se jim že kar pozna. To sem ful zadovoljen, da sem se takrat tako odločil.

Naštudiraj pa še granulacijo zaključnega sloja. Manjša kot je, manj se ti umazanija vmes nabira. Mislilm, da imam 2 ali 2,5 mm na fasadi, in 1,5 ali 2 na obrobah ob oknih. Pa bi verjetno dal malo manj, če bi še enkrat delal. Pa če bi ženo vprašal, bi dodal še steklene kroglice.
Full hvala za tole praktično informacijo. Točno to mi je od Webra predlagal. In pa hvala za to granulacijo in glede umazanije. Kaj je pa namen steklenih kroglic? Tisto svetlikanje fasade? Meni to res ni všeč in tudi ne paše v to krajino (Kras).
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
Drži, to je popolnoma subjektivna zadeva.

Še vprašanje zate in tudi druge: malo raziskujem zadeve in baje ni tako slabo dati odkapni profil/letvico tudi pri oknih, torej na delu fasade, ki zaključi pri zgornjem delu okna/nad oknom. Je to pretiravanje ali je dejansko uporabno?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.357
973
113
Na policah imaš lahko seveda korita za rože, četudi jih pa nimaš pa se vedno nabira zemeljski prah, cvetni prah, razna umazanija itd... Zato moraš na spodnji strani police čez celo širino imeti zarezo, ki deluje kot odkapni profil. Na zgornji strani police ob robovih pa se ponavadi nalimki lepijo. Morda ima kdo drug drugačen predlog oz. drugače rešeno.

Če pa misliš odkapni profil na zgornji strani okna jih pa jaz nimam, mislim pa da bi res bilo OK. Imam pa normalen napušč in zato najbrž bolj malo dol teče. Jih pa imam povsod pri terasah/balkonih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

luka51

Guru
16. avg 2007
13.975
5.276
113
Itak, da daš odkapni profil povsod. Ne vidim razloga, da ga ne bi. Razen, če res ni niti teoretične možnosti, da bi prišla voda zraven. Ni nek strošek.
Pa za police tudi ne šparaj in daj profile. Da nebi ki samo not potisnili pa z silikonom okoli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
Na policah imaš lahko seveda korita za rože, četudi jih pa nimaš pa se vedno nabira zemeljski prah, cvetni prah, razna umazanija itd... Zato moraš na spodnji strani police čez celo širino imeti zarezo, ki deluje kot odkapni profil. Na zgornji strani police ob robovih pa se ponavadi nalimki lepijo. Morda ima kdo drug drugačen predlog oz. drugače rešeno.

Če pa misliš odkapni profil na zgornji strani okna jih pa jaz nimam, mislim pa da bi res bilo OK. Imam pa normalen napušč in zato najbrž bolj malo dol teče. Jih pa imam povsod pri terasah/balkonih.
Mislil sem zgoraj ja, nad oknom.
Za polico se na zgornji strani lahko da zaključek ali pa še bolj enostavno zareza pravokotno na okno, kot je na spodnji strani police.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Odkapni profil nad okni je nujen tam kjer so okna vgrajena "po standardu" (čisto na zunanjem robu zidu, preden se začne izolacija). Če imaš obstoječa okna kot klasiko si itak ponavadi že sedaj na sredini zidu, z 20cm izolacije bodo itak "bunker" in zunanja polica globine skoraj 50cm. Tu ne vidim razloga da bi rabil odkapni profil oz. ko bo dež scal na fasado bo itak tudi direktno na polico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

luka51

Guru
16. avg 2007
13.975
5.276
113
ja samo če daš odkapni profil bo kaplalo dol po profilo on ne bo vleko na notranji del.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

luka51

Guru
16. avg 2007
13.975
5.276
113
nima veze tu polica. Gre se za zgornji ravni del nad oknom, da tja not ne vleče.
Polica tudi more met pofrezan odkapni utor spodaj in na straneh, da ne zateka čez stranice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
Odkapni profil nad okni je nujen tam kjer so okna vgrajena "po standardu" (čisto na zunanjem robu zidu, preden se začne izolacija). Če imaš obstoječa okna kot klasiko si itak ponavadi že sedaj na sredini zidu, z 20cm izolacije bodo itak "bunker" in zunanja polica globine skoraj 50cm. Tu ne vidim razloga da bi rabil odkapni profil oz. ko bo dež scal na fasado bo itak tudi direktno na polico.
Kot sem napisal bodo okna ravno zaradi bunker efekta čisto na zunanjem robu zidu (še cca. 2cm čez) in potem čez cca. 20cm fasade.
Je pa namen te letvice ta, kot je že luka51 napisal. ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.602
5.596
113
Vem, da zdaj bo spet kažin, ampak...

Okna se na na cimbolj zunanji rob, ampak da so se fiksirani s sraufi. Purpena ipd je za filat prostor, ne za fiksacijo.

Tak malo OT za sobotno dopoldne.